win32-loader - en to hr translation catalogue (56 entries)

note: translate: This must be a valid string recognised by Nsis.  If your language is not yet supported by Nsis, please translate the missing Nsis part first.
en: LANG_ENGLISH
hr: LANG_CROATIAN

note: translate: This must be the string used by GNU iconv to represent the charset used by Windows for your language.  If you don't know, check [wine]/tools/wmc/lang.c, or http://www.microsoft.com/globaldev/reference/WinCP.mspx IMPORTANT: In the rest of this file, only the subset of UTF-8 that can be con
en: windows-1252
hr: windows-1250

note: translate: Charset used by NTLDR in your localised version of Windows XP.  If you don't know, maybe http://en.wikipedia.org/wiki/Code_page helps.
en: cp437
hr: cp852

note: translate: The name of your language _in English_ (must be restricted to ascii)
en: English
hr: Croatian

note: translate: The nlf file for your language should be found in /usr/share/nsis/Contrib/Language files/
en: English.nlf
hr: Croatian.nlf

en: Cannot find win32-loader.ini.
hr: Ne mogu naći win32-loader.ini.

en: win32-loader.ini is incomplete.  Contact the provider of this medium.
hr: win32-loader.ini je nepotpun. Kontaktirajte dobavljača ovog medija.

en: This program has detected that your keyboard type is "$0".  Is this correct?
hr: Ovaj program je otkrio da je vrsta vaše tipkovnice "$0". Je li to točno?

en: Please send a bug report with the following information:
    
     - Version of Windows.
     - Country settings.
     - Real keyboard type.
     - Detected keyboard type.
    
    Thank you.
hr: Molim pošaljite bug izvještaj sa sljedećim informacijama:
    
     - Inačica Windowsa.
     - Postavke zemlje.
     - Prava vrsta tipkovnice.
     - Otkrivena vrsta tipkovnice.
    
    Hvala vam.

en: There doesn't seem to be enough free disk space in drive $c.  For a complete desktop install, it is recommended to have at least 3 GB.  If there is already a separate disk or partition for this install, or if you plan to replace Windows completely, you can safely ignore this warning.
hr: Izgleda da nema dovoljno slobodnog diskovnog prostora na uređaju $c. Za potpunu desktop instalaciju, preporučuje se imati barem 3 GB. Ako već postoji odvojeni disk ili particija za ovu instalaciju, ili ako planirate sasvim zamijeniti Windows, slobodno ignorirajte ovo upozorenje.

en: Error: not enough free disk space.  Aborting install.
hr: Greška: nedovoljno slobodnog mjesta na disku. Odustajem od instalacije.

en: This program doesn't support Windows $windows_version yet.
hr: Ovaj program još ne podržava Windows $windows_version.

en: The system version you're trying to install is designed to run on modern, 64-bit computers.  However, your computer is incapable of running 64-bit programs.
    
    Use the 32-bit ("i386") version, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    This installer will abort now.
hr: Inačica sustava koju pokušavate instalirati je namijenjena radu na modernim, 64-bitnim računalima. Vaše računalo nije u mogućnosti izvršavati 64-bitne programe.
    
    Koristite 32-bitnu ("i386") inačicu, ili tzv. multi-arch inačicu koja može instalirati bilo koju od ove dvije.
    
    Ova instalacija će se sada prekinuti.

en: Your computer is capable of running modern, 64-bit operating systems.  However, the system version you're trying to install is designed to run on older, 32-bit hardware.
    
    You may still proceed with this install, but in order to take the most advantage of your computer, we recommend that you use the 64-bit ("amd64") version instead, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    Would you like to abort now?
hr: Vaše računalo je u mogućnosti izvršavati moderne, 64-bitne operacijske sustave. Inačica sustava koju pokušavate instalirati je namijenjena radu na starijem, 32-bitnom sklopovlju.
    
    Možete nastaviti s instalacijom, ali za najbolje iskorištavanje mogućnosti vašeg računala preporučujemo korištenje 64-bitne ("amd64") inačice sustava, ili tzv. multi-arch inačice koja može instalirati bilo koju od ove dvije.
    
    Želite li sada prekinuti instalaciju?

note: translate: "system partition" and "boot partition" are defined by Microsoft to mean the opposite of what a normal person would expect they mean, so please keep the quotes, and translate them as literally as possible.  Also, I suggest you use the same term used in http://support.microsoft.com/kb/3144
en: Unable to find "system partition", assuming it is the same as the "boot partition" ($c).
hr: Nemoguće pronaći "system partition", pretpostavljamo da je ista kao "boot partition" ($c).

en: Select install mode:
hr: Odaberite način instalacije:

en: Normal mode.  Recommended for most users.
hr: Normalan način. Preporučuje se većini korisnika.

en: Expert mode.  Recommended for expert users who want full control of the install process.
hr: Stručni način. Preporučuje se naprednim korisnicima koji žele punu kontrolu nad postupkom instalacije.

en: Select action:
hr: Odaberite akciju:

en: Begin install on this computer.
hr: Početak instaliranja na ovo računalo.

en: Repair an installed system (rescue mode).
hr: Popravak postojećeg sustava (spasonosni način).

en: Select the kernel:
hr: Odaberite jezgru (kernel):

en: Graphical install
hr: Grafička instalacija

en: Text install
hr: Tekstualna instalacija

en: Downloading %s
hr: Prenosim %s

en: Connecting ...
hr: Spajanje ...

en: second
hr: sekundi

en: minute
hr: minuta

en: hour
hr: sati

en: %dkB (%d%%) of %dkB at %d.%01dkB/s
hr: %dkB (%d%%) od %dkB pri %d.%01dkB/s

en:  (%d %s%s remaining)
hr:  (preostaje %d %s%s)

en: Select which version of Debian-Installer to use:
hr: Odaberite inačicu Debian-Instalera:

en: Stable release.  This will install Debian "stable".
hr: Stabilno izdanje. Ovo će instalirati Debian "stable".

en: Daily build.  This is the development version of Debian-Installer.  It will install Debian "testing" by default, and may be capable of installing "stable" or "unstable" as well.
hr: Dnevna izrada. Ovo je razvojna inačica Debian-Instalera. Instalirat će Debian "testing", a postoji mogućnost instalacije i "stable" ili "unstable".

note: translate: You might want to mention that so-called "known issues" page is only available in English.
en: It is recommended that you check for known issues before using a daily build.  Would you like to do that now?
hr: Preporučuje se provjeriti poznate probleme prije korištenja dnevno izrađene verzije. Želite li to sada napraviti? Informacije o poznatim problemima su na engleskom jeziku.

en: Desktop environment:
hr: Desktop okruženje:

en: None
hr: Nijedno

en: The following parameters will be used.  Do NOT change any of these unless you know what you're doing.
hr: Primijenit će se sljedeći parametri. Ako ne znate što radite, NEMOJTE mijenjati nijedan od njih.

en: Proxy settings (host:port):
hr: Proxy postavke (host:port):

en: Location of boot.ini:
hr: Lokacija boot.ini:

en: Base URL for netboot images (linux and initrd.gz):
hr: Osnovni URL za netboot snimke (linux i initrd.gz):

en: Error
hr: Greška

en: Error: failed to copy $0 to $1.
hr: Greška: neuspjelo kopiranje $0 u $1.

en: Generating $0
hr: Stvara se $0

en: Appending preseeding information to $0
hr: Dodaje se "preseeding" informacija u $0

en: Error: unable to run $0.
hr: Greška: nemoguće pokrenuti $0.

en: Disabling NTFS compression in bootstrap files
hr: Onemogućuje se NTFS kompresija u bootstrap datotekama

en: Registering in NTLDR
hr: Registracija u NTLDR

en: Registering in BootMgr
hr: Registracija u BootMgr

en: Error: failed to parse bcdedit.exe output.
hr: Greška: neuspjelo očitavanje izlaza bcdedit.exe.

en: Error: $0 not found.  Is this really Windows $windows_version?
hr: Greška: $0 nije pronađen. Je li ovo doista Windows $windows_version?

en: VERY IMPORTANT NOTICE:\n\n
hr: VRLO BITNO UPOZORENJE:\n\n

note: translate: The following two strings are mutualy exclusive.  win32-loader will display one or the other depending on version of Windows. Take into account that either option has to make sense in our current context (i.e. be careful when using pronouns, etc).
en: The second stage of this install process will now be started.  After your confirmation, this program will restart Windows in DOS mode, and automatically load the next part of the install process.\n\n
hr: Sada započinje druga etapa ovog postupka instalacije. Nakon vaše potvrde, ovaj program će ponovo pokrenuti Windows u DOS modu, i automatski učitati sljedeći dio instalacijskog procesa.\n\n

en: You need to reboot in order to proceed with the install process.  During your next boot, you will be asked whether you want to start Windows or continue with the install process.\n\n
hr: Morate ponovo pokrenuti računalo kako bi nastavili s instalacijskim procesom. Tijekom sljedećeg pokretanja sustava, bit ćete upitani želite li pokrenuti Windows ili nastaviti s postupkom instalacije.\n\n

en: During the install process, you will be offered the possibility of either reducing your Windows partition or completely replacing it.  In both cases, it is STRONGLY RECOMMENDED that you have previously made a backup of your data.  The authors of this software will NOT take ANY RESPONSIBILITY in the event of data loss.\n\nOnce your install is complete (and if you have chosen to keep Windows in your disk), you can uninstall this loader through the Windows Add/Remove Programs dialog in Control Panel.
hr: Tijekom postupka instalacije, bit će vam ponuđena mogućnost da ili smanjite vašu Windows particiju, ili da je sasvim zamijenite. U oba slučaja, TOPLO SE PREPORUČUJE da se prethodno napravi rezervna kopija (backup) svih vaših podataka. Autori ovog programa ne mogu preuzeti NIKAKVU ODGOVORNOST za slučaj gubitka podataka.\n\nJednom kad se dovrši instalacija, a odabrali ste zadržati Windows na svom disku, možete deinstalirati ovaj program za učitavanje instalera koristeći Windows Add/Remove Programs okvir u Control Panelu / Kontrolnoj ploči.

en: Do you want to reboot now?
hr: Želite li sada ponovo pokrenuti sustav?
