iso_3166 - en to hr translation catalogue (395 entries)

note: name for AFG
en: Afghanistan
hr: Afganistan

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
hr: Islamska Republika Afganistan

note: name for ALA
en: Åland Islands
hr: Alandski otoci

note: name for ALB
en: Albania
hr: Albanija

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
hr: Republika Albanija

note: name for DZA
en: Algeria
hr: Alžir

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
hr: Narodna Demokratska Republika Alžir

note: name for ASM
en: American Samoa
hr: Američka Samoa

note: name for AND
en: Andorra
hr: Andora

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
hr: Kneževina Andora

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
hr: Republika Angola

note: name for AIA
en: Anguilla
hr: Anguila

note: name for ATA
en: Antarctica
hr: Antarktika

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
hr: Antigua i Barbuda

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
hr: Republika Argentina

note: name for ARM
en: Armenia
hr: Armenija

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
hr: Republika Armenija

note: name for AUS
en: Australia
hr: Australija

note: name for AUT
en: Austria
hr: Austrija

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
hr: Republika Austrija

note: name for AZE
en: Azerbaijan
hr: Azerbejdžan

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
hr: Republika Azerbejdžan

note: name for BHS
en: Bahamas
hr: Bahami

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
hr: Komonvelt Bahama

note: name for BHR
en: Bahrain
hr: Bahrein

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
hr: Kraljevina Bahrein

note: name for BGD
en: Bangladesh
hr: Bangladeš

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
hr: Narodna Republika Bangladeš

note: name for BLR
en: Belarus
hr: Bjelorusija

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
hr: Republika Bjelorusija

note: name for BEL
en: Belgium
hr: Belgija

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
hr: Kraljevina Belgija

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
hr: Republika Benin

note: name for BMU
en: Bermuda
hr: Bermudi

note: name for BTN
en: Bhutan
hr: Butan

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
hr: Kraljevina Butan

note: name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
hr: Bolivija

note: official_name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
hr: Plurinacionalna Država Bolivija

note: common_name for BOL
en: Bolivia
hr: Bolivija

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
hr: Bosna i Hercegovina

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
hr: Republika Bosna i Hercegovina

note: name for BWA
en: Botswana
hr: Botsvana

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
hr: Republika Botswana

note: name for BVT
en: Bouvet Island
hr: Otok Bouvet

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
hr: Federativna Republika Brazil

note: name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
hr: Britanski Teritorij Indijskog Oceana

note: name for BRN
en: Brunei Darussalam
hr: Brunej

note: name for BGR
en: Bulgaria
hr: Bugarska

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
hr: Republika Bugarska

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
hr: Republika Burundi

note: name for KHM
en: Cambodia
hr: Kambodža

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
hr: Kraljevina Kambodža

note: name for CMR
en: Cameroon
hr: Kamerun

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
hr: Republika Kamerun

note: name for CAN
en: Canada
hr: Kanada

note: name for CPV
en: Cape Verde
hr: Zelenortski otoci

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
hr: Zelenortska Republika

note: name for CYM
en: Cayman Islands
hr: Kajmanski otoci

note: name for CAF
en: Central African Republic
hr: Centralnoafrička Republika

note: name for TCD
en: Chad
hr: Čad

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
hr: Republika Čad

note: name for CHL
en: Chile
hr: Čile

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
hr: Republika Čile

note: name for CHN
en: China
hr: Kina

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
hr: Narodna Republika Kina

note: name for CXR
en: Christmas Island
hr: Božićni otok

note: name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
hr: Cocos (Keeling) otoci

note: name for COL
en: Colombia
hr: Kolumbija

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
hr: Republika Kolumbija

note: name for COM
en: Comoros
hr: Komori

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
hr: Komorska Unija

note: name for COG
en: Congo
hr: Kongo

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
hr: Republika Kongo

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
hr: Demokratska Republika Kongo

note: name for COK
en: Cook Islands
hr: Cookovi otoci

note: name for CRI
en: Costa Rica
hr: Kostarika

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
hr: Republika Kostarika

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
hr: Obala Bjelokosti

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
hr: Republika Obala Bjelokosti

note: name for HRV
en: Croatia
hr: Hrvatska

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
hr: Republika Hrvatska

note: name for CUB
en: Cuba
hr: Kuba

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
hr: Republika Kuba

note: name for CYP
en: Cyprus
hr: Cipar

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
hr: Republika Cipar

note: name for CZE
en: Czech Republic
hr: Češka

note: name for DNK
en: Denmark
hr: Danska

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
hr: Kraljevina Danska

note: name for DJI
en: Djibouti
hr: Džibuti

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
hr: Republika Džibuti

note: name for DMA
en: Dominica
hr: Dominika

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
hr: Komonvelt Dominike

note: name for DOM
en: Dominican Republic
hr: Dominikanska Republika

note: name for ECU
en: Ecuador
hr: Ekvador

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
hr: Republika Ekvador

note: name for EGY
en: Egypt
hr: Egipat

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
hr: Arapska Republika Egipat

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
hr: Republika El Salvador

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
hr: Ekvatorijalna Gvineja

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
hr: Republika Ekvatorijalna Gvineja

note: name for ERI
en: Eritrea
hr: Eritreja

note: name for EST
en: Estonia
hr: Estonija

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
hr: Republika Estonija

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
hr: Etiopija

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
hr: Federalna Demokratska Republika Etiopija

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
hr: Falklandski otoci

note: name for FRO
en: Faroe Islands
hr: Farski otoci

note: name for FJI
en: Fiji
hr: Fidži

note: name for FIN
en: Finland
hr: Finska

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
hr: Republika Finska

note: name for FRA
en: France
hr: Francuska

note: official_name for FRA
en: French Republic
hr: Republika Francuska

note: name for GUF
en: French Guiana
hr: Francuska Gvajana

note: name for PYF
en: French Polynesia
hr: Francuska Polinezija

note: name for ATF
en: French Southern Territories
hr: Francuski Južni Teritoriji

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
hr: Republika Gabon

note: name for GMB
en: Gambia
hr: Gambija

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
hr: Republika Gambija

note: name for GEO
en: Georgia
hr: Gruzija

note: name for DEU
en: Germany
hr: Njemačka

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
hr: Savezna Republika Njemačka

note: name for GHA
en: Ghana
hr: Gana

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
hr: Republika Gana

note: name for GRC
en: Greece
hr: Grčka

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
hr: Republika Grčka

note: name for GRL
en: Greenland
hr: Grenland

note: name for GLP
en: Guadeloupe
hr: Gvadalupa

note: name for GTM
en: Guatemala
hr: Gvatemala

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
hr: Republika Gvatemala

note: name for GIN
en: Guinea
hr: Gvineja

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
hr: Republika Gvineja

note: name for GNB
en: Guinea-Bissau
hr: Gvineja Bisau

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
hr: Republika Gvineja Bisau

note: name for GUY
en: Guyana
hr: Gvajana

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
hr: Republika Gvajana

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
hr: Republika Haiti

note: name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
hr: Otok Heard i MacDonaldovi otoci

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
hr: Vatikan

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
hr: Republika Honduras

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
hr: Posebno Upravno Kinesko Područje Hong Kong

note: name for HUN
en: Hungary
hr: Mađarska

note: official_name for HUN
en: Republic of Hungary
hr: Republika Mađarska

note: name for ISL
en: Iceland
hr: Island

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
hr: Republika Island

note: name for IND
en: India
hr: Indija

note: official_name for IND
en: Republic of India
hr: Republika Indija

note: name for IDN
en: Indonesia
hr: Indonezija

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
hr: Republika Indonezija

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
hr: Iran

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
hr: Islamska Republika Iran

note: name for IRQ
en: Iraq
hr: Irak

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
hr: Republika Irak

note: name for IRL
en: Ireland
hr: Irska

note: name for IMN
en: Isle of Man
hr: Otok Man

note: name for ISR
en: Israel
hr: Izrael

note: official_name for ISR
en: State of Israel
hr: Država Izrael

note: name for ITA
en: Italy
hr: Italija

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
hr: Republika Italija

note: name for JAM
en: Jamaica
hr: Jamajka

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
hr: Kraljevina Jordan

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
hr: Kazahstan

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
hr: Republika Kazahstan

note: name for KEN
en: Kenya
hr: Kenija

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
hr: Republika Kenija

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
hr: Republika Kirbati

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
hr: Sjeverna Koreja

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
hr: Demokratska Narodna Republika Koreja

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
hr: Južna Koreja

note: name for KWT
en: Kuwait
hr: Kuvajt

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
hr: Drxxxxxxxx Kuvajt

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
hr: Kirgistan

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
hr: Republika Kirgistan

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
hr: Laos

note: name for LVA
en: Latvia
hr: Latvija

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
hr: Republika Latvija

note: name for LBN
en: Lebanon
hr: Libanon

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
hr: Republika Libanon

note: name for LSO
en: Lesotho
hr: Lesoto

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
hr: Kraljevina Lesoto

note: name for LBR
en: Liberia
hr: Liberija

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
hr: Republika Liberija

note: name for LBY
en: Libyan Arab Jamahiriya
hr: Libija

note: official_name for LBY
en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
hr: Socijalistička Republika Libija

note: common_name for LBY
en: Libya
hr: Libija

note: name for LIE
en: Liechtenstein
hr: Lihtenštajn

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
hr: Kneževina Lihtenštajn

note: name for LTU
en: Lithuania
hr: Litva

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
hr: Republika Litva

note: name for LUX
en: Luxembourg
hr: Luksemburg

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
hr: Kneževina Luksemburg

note: name for MAC
en: Macao
hr: Makao

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
hr: Posebno Upravno Kinesko Područje Makao

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
hr: Makedonija

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
hr: Republika Makedonija

note: name for MDG
en: Madagascar
hr: Madagaskar

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
hr: Republika Madagaskar

note: name for MWI
en: Malawi
hr: Malavi

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
hr: Republika Malavi

note: name for MYS
en: Malaysia
hr: Malezija

note: name for MDV
en: Maldives
hr: Maldivi

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
hr: Republika Maldivi

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
hr: Republika Mali

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
hr: Republika Malta

note: name for MHL
en: Marshall Islands
hr: Maršalovi otoci

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
hr: Republika Maršalovi otoci

note: name for MTQ
en: Martinique
hr: Martinik

note: name for MRT
en: Mauritania
hr: Mauritanija

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
hr: Islamska Republika Mauritanija

note: name for MUS
en: Mauritius
hr: Mauricijus

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
hr: Republika Mauricijus

note: name for MEX
en: Mexico
hr: Meksiko

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
hr: Sjedinjene Meksičke Države

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
hr: Mikronezija

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
hr: Federativne Države Mikronezije

note: name for MDA
en: Moldova, Republic of
hr: Moldova

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
hr: Republika Moldova

note: name for MCO
en: Monaco
hr: Monako

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
hr: Kneževina Monako

note: name for MNG
en: Mongolia
hr: Mongolija

note: name for MNE, official_name for MNE
en: Montenegro
hr: Crna Gora

note: name for MAR
en: Morocco
hr: Maroko

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
hr: Kraljevina Maroko

note: name for MOZ
en: Mozambique
hr: Mozambik

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
hr: Republika Mozambik

note: name for MMR
en: Myanmar
hr: Mjanmar

note: name for NAM
en: Namibia
hr: Namibija

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
hr: Republika Namibija

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
hr: Republika Nauru

note: official_name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
hr: Federalna Demokratska Republika Nepal

note: name for NLD
en: Netherlands
hr: Nizozemska

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
hr: Kraljevina Nizozemska

note: name for NCL
en: New Caledonia
hr: Nova Kaledonija

note: name for NZL
en: New Zealand
hr: Novi Zeland

note: name for NIC
en: Nicaragua
hr: Nikaragva

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
hr: Republika Nikaragva

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
hr: Republika Niger

note: name for NGA
en: Nigeria
hr: Nigerija

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
hr: Federalna Republika Nigerija

note: name for NFK
en: Norfolk Island
hr: Otok Norfolk

note: name for MNP
en: Northern Mariana Islands
hr: Sjevernomarijanski otoci

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
hr: Komonvelt Sjevernomarijanskog otočja

note: name for NOR
en: Norway
hr: Norveška

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
hr: Kraljevina Norveška

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
hr: Omanski Sultanat

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
hr: Islamska Republika Pakistan

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
hr: Republika Palau

note: name for PSE
en: Palestinian Territory, Occupied
hr: Palestina

note: official_name for PSE
en: Occupied Palestinian Territory
hr: Okupirani Palestinski Teritorij

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
hr: Republika Panama

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
hr: Papua Nova Gvineja

note: name for PRY
en: Paraguay
hr: Paragvaj

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
hr: Republika Paragvaj

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
hr: Republika Peru

note: name for PHL
en: Philippines
hr: Filipini

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
hr: Republika Filipini

note: name for POL
en: Poland
hr: Poljska

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
hr: Republika Poljska

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
hr: Republika Portugal

note: name for PRI
en: Puerto Rico
hr: Portoriko

note: name for QAT
en: Qatar
hr: Katar

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
hr: Država Katar

note: name for ROU
en: Romania
hr: Rumunjska

note: name for RUS
en: Russian Federation
hr: Rusija

note: name for RWA
en: Rwanda
hr: Ruanda

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
hr: Republika Ruanda

note: name for BLM
en: Saint Barthélemy
hr: Sveti Barthélemy

note: name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
hr: Sveta Helena, Ascension i Tristan da Cunha

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
hr: Sveti Kitts i Nevis

note: name for LCA
en: Saint Lucia
hr: Sveta Lucija

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
hr: Saint Martin (francuski dio)

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
hr: Sveti Pierre i Miquelon

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
hr: Sveti Vincent i Grenadini

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
hr: Neovisna Država Samoa

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
hr: Republika San Marino

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
hr: Sao Tome i Principe

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
hr: Demokratska Republika Sao Tome i Principe

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
hr: Saudijska Arabija

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
hr: Kraljevina Saudijska Arabija

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
hr: Republika Senegal

note: name for SRB
en: Serbia
hr: Srbija

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
hr: Republika Srbija

note: name for SYC
en: Seychelles
hr: Sejšeli

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
hr: Republika Sejšeli

note: name for SLE
en: Sierra Leone
hr: Siera Leone

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
hr: Republika Siera Leone

note: name for SGP
en: Singapore
hr: Singapur

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
hr: Republika Singapur

note: name for SVK
en: Slovakia
hr: Slovačka

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
hr: Republika Slovačka

note: name for SVN
en: Slovenia
hr: Slovenija

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
hr: Republika Slovenija

note: name for SLB
en: Solomon Islands
hr: Solomonski otoci

note: name for SOM
en: Somalia
hr: Somalija

note: official_name for SOM
en: Somali Republic
hr: Republika Somalija

note: name for ZAF
en: South Africa
hr: Južna Afrika

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
hr: Južnoafrička Republika

note: name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hr: Južna Georgija i otočje Južni Sandwich

note: name for ESP
en: Spain
hr: Španjolska

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
hr: Kraljevina Španjolska

note: name for LKA
en: Sri Lanka
hr: Šri Lanka

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
hr: Demokratska Socijalištička Republika Šri Lanka

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
hr: Republika Sudan

note: name for SUR
en: Suriname
hr: Surinam

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
hr: Republika Surinam

note: name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
hr: Svalbard i Jan Mayen

note: name for SWZ
en: Swaziland
hr: Svaziland

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
hr: Kraljevina Svaziland

note: name for SWE
en: Sweden
hr: Švedska

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
hr: Kraljevina Švedska

note: name for CHE
en: Switzerland
hr: Švicarska

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
hr: Švicarska Konfederacija

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
hr: Sirija

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
hr: Kineska Pokrajina Tajvan

note: common_name for TWN
en: Taiwan
hr: Tajvan

note: name for TJK
en: Tajikistan
hr: Tadžikistan

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
hr: Republika Tadžikistan

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
hr: Tanzanija

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
hr: Ujedinjena Republika Tanzanija

note: name for THA
en: Thailand
hr: Tajland

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
hr: Kraljevina Tajland

note: name for TLS
en: Timor-Leste
hr: Istočni Timor

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
hr: Demokratska Republika Timor Leste

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
hr: Republika Togo

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
hr: Kraljevina Tonga

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
hr: Trinidad i Tobago

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
hr: Republika Trinidad i Tobago

note: name for TUN
en: Tunisia
hr: Tunis

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
hr: Republika Tunis

note: name for TUR
en: Turkey
hr: Turska

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
hr: Republika Turska

note: name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
hr: Otoci Turks i Caicos

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
hr: Republika Uganda

note: name for UKR
en: Ukraine
hr: Ukrajina

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
hr: Ujedinjeni Arapski Emirati

note: name for GBR
en: United Kingdom
hr: Velika Britanija

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
hr: Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske

note: name for USA
en: United States
hr: Sjedinjene Države

note: official_name for USA
en: United States of America
hr: Sjedinjene Američke Države

note: name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
hr: Američki mali izvanjski otoci

note: name for URY
en: Uruguay
hr: Urugvaj

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
hr: Istočna Republika Urugvaj

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
hr: Republika Uzbekistan

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
hr: Republika Vanuatu

note: name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian republic of
hr: Venecuela

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
hr: Republika Venecuela

note: common_name for VEN
en: Venezuela
hr: Venecuela

note: name for VNM
en: Viet Nam
hr: Vijetnam

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
hr: Socijalistička Republika Vijetnam

note: name for VGB
en: Virgin Islands, British
hr: Djevičanski otoci

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
hr: Britanski Djevičanski otoci

note: name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
hr: Američki Djevičanski otoci

note: official_name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
hr: Djevičansko otočje Sjedinjenih Država

note: name for WLF
en: Wallis and Futuna
hr: Wallis i Futuna

note: name for ESH
en: Western Sahara
hr: Zapadna Sahara

note: name for YEM
en: Yemen
hr: Jemen

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
hr: Republika Jemen

note: name for ZMB
en: Zambia
hr: Zambija

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
hr: Republika Zambija

note: name for ZWE
en: Zimbabwe
hr: Zimbabve

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
hr: Republika Zimbabve

note: historic names for ATB (withdrawn 1979)
en: British Antarctic Territory
hr: Britanski Antarktički Teritorij

note: historic names for BUR (withdrawn 1989-12-05)
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
hr: Socijalistička Republika Unije Burma

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
hr: Bjeloruska SSR Sovjetska Socijalistička Republika

note: historic names for CTE (withdrawn 1984)
en: Canton and Enderbury Islands
hr: Otoci Canton i Enderbury

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
hr: Čehoslovačka, Čehoslovačka Socijalistička Republika

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
hr: Istočni Timor

note: historic names for FXX (withdrawn 1997-07-14)
en: France, Metropolitan
hr: Kontinentalna Francuska

note: historic names for AFI (withdrawn 1977)
en: French Afars and Issas
hr: Francuski Afars i Issas

note: historic names for ATF (withdrawn 1979)
en: French Southern and Antarctic Territories
hr: Francuski Južni i Antarktički Teritoriji

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
hr: Njemačka Demokratska Republika

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
hr: Savezna Republika Njemačka

note: historic names for GEL (withdrawn 1979)
en: Gilbert and Ellice Islands
hr: Otoci Gilbert i Ellice

note: historic names for JTN (withdrawn 1986)
en: Johnston Island
hr: Otok Johnston

note: historic names for MID (withdrawn 1986)
en: Midway Islands
hr: Otoci Midway

note: historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
hr: Nizozemski Antili

note: historic names for NTZ (withdrawn 1993-07-12)
en: Neutral Zone
hr: Neutralna Zona

note: historic names for NHB (withdrawn 1980)
en: New Hebrides
hr: Novi Hebridi

note: historic names for PCI (withdrawn 1986)
en: Pacific Islands (trust territory)
hr: Pacifički otoci (teritorij pod UN upravom)

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
hr: Republika Panama

note: historic names for PCZ (withdrawn 1980)
en: Panama Canal Zone
hr: Zona Panamskog Kanala

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
hr: Rumunjska, Socijalistička Republika

note: historic names for KNA (withdrawn 1988)
en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
hr: Sv. Kitts-Nevis-Anguilla

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
hr: Srbija i Crna Gora

note: historic names for RHO (withdrawn 1980)
en: Southern Rhodesia
hr: Južna Rodezija

note: historic names for ESH (withdrawn 1988)
en: Spanish Sahara
hr: Španjolska Sahara

note: historic names for PUS (withdrawn 1986)
en: US Miscellaneous Pacific Islands
hr: Američki razni pacifički otoci

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
hr: SSSR, Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika

note: historic names for HVO (withdrawn 1984)
en: Upper Volta, Republic of
hr: Republika Gornja Volta

note: historic names for VAT (withdrawn 1996-04-03)
en: Vatican City State (Holy See)
hr: Vatikan (Sveta Stolica)

note: historic names for VDR (withdrawn 1977)
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
hr: Demokratska Republika Vijetnam

note: historic names for WAK (withdrawn 1986)
en: Wake Island
hr: Otok Wake

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
hr: Jemen, Demokratski, Narodna Demokratska Republika

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
hr: Jemen, Arapska Republika Jemen

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
hr: Jugoslavija, Socijalistička Federativna Republika

note: historic names for ZAR (withdrawn 1997-07-14)
en: Zaire, Republic of
hr: Zair
